Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò sorak. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Johnnyxp64 στις 27-01-2011, 18:05. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-01-2011, 14:29 62630

    Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    Καλησπέρα,

    είναι καινούργιος στον προγραμματισμός με Visual Studio/.net και ξεκίνησα το πρώτο μου πρόγραμμα με μια βάση δεδομένων (SQL express).

    Χρησιμοποίησα το Database explorer για να δημιουργήσω τη βάση μου με τα ανάλογα tables. 

    Παρατηρώ όμως μια περίεργη συμπεριφορά...
    ενώ η εφαρμογή μου τρέχει και ενημερώνει τη βάση... χωρίς πρόβλημα,
    όταν χρησιμοποιήσω τον
    Database explorer για να κάνω κάποια αλλαγή στα tables η βάση μηδενίζει. Δηλαδή χάνονται όλα τα data που έχω κάνει εισαγωγή μέσω της εφαρμογής μου.

    Αν δε, περάσω δεδομένα από τον ίδιο τον Database explore (show table data) τότε αυτά παραμένουν και χάνονται όλα δεδομένα που έχω περάσει μέσω τις εφαρμογής μου.

    Η ερώτηση είναι,
     αν αυτό είναι φυσιολογικό, δηλαδή οι αλλαγές στη δομή της βάσης εκ των υστέρων, να μηδενίζουν την βάση?

    Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω αυτό? (ίσως με κάποιο άλλο εργαλείο)

    Αν υπάρχει online πληροφορία σχετικά με όλα αυτά (database explorer, data sources κλπ).

    Χρησιμοποιώ Visual Studio Express 2010,  C#  και SQL express.

    Ευχαριστώ
    Σάββας
  •  24-01-2011, 14:56 62634 σε απάντηση της 62630

    Απ: Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    Δεν έχεις το SQL Server Management Studio? Αν όχι, κατέβασέ το και εγκατέστησε.

    Κομπλέ περιβάλλον διαχείρισης για τον SQL Server/SQL Express

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  24-01-2011, 15:34 62640 σε απάντηση της 62630

    Απ: Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    οταν φτιαχνεις μια βαση ειναι παντα ΑΔΕΙΑ! το οτι εσυ τρεχει τον κωδικα και περνας δεδομενα δεν θα πει οτι τα δεδομενα αυτα θα ειναι αποθηκευμενα μεσα στην βαση στο επωμενο Run-debug που θα κανεις!

    καθε φορα που κανεις run απο το VS  ειναι ΕΤΣΙ φτιαγμενο ωστε να κανει rebuild τα παντα ακομα και την βαση σου! ετσι ουσιαστικα κανει αντικατασταση το αρχειο σου που εβαλες τα δεδομενα με μια βαση που ειναι η αδεια που φτιαχνεις! διοτι εκει ειναι που γραψεις τις αλλαγες! 

    αν θες να εχεις "μονιμα" δεδομενα μεσα απλα περασετα απο το visual studio ωστε να κανει deploy με δεδομενα!

    με μια λεξη ναι ειναι φυσιολογικο ετσι πρεπει να κανει! ;-)

    η μεσα απο το SQL management studio γραφε οτι θες στην βαση και οχι απο το VS(οπως ειπε και ο φιλος παραπανω)



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  24-01-2011, 16:29 62645 σε απάντηση της 62630

    Απ: Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

    Εγκατέστησα το SQL Server Management studio express  αλλά δεν γνωρίζω τι στοιχεία πρέπει να βάλω για να συνδεθώ.
    Δοκίμασα το όνομα του υπολογιστή PCSAVAS,  την ΙP μου και το SQLEXPRESS αλλά χωρίς αποτέλεσμα. 

    Server Name : ???
    Authentication : ???

    Μέσα απο το SQL Server Configuration manager βλέπω οτι τρέχει το SQL Server,  αλλά είναι Stopped το SQL Agent και το SQL Browser.
     
    Παίρνω το παρακάτω μήνυμα λάθους 

    Cannot connect to PCSAVAS.
    A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections. (provider: Named Pipes Provider, error: 40 - Could not open a connection to SQL Server) (Microsoft SQL Server, Error: 2)



  •  24-01-2011, 17:23 62649 σε απάντηση της 62645

    Απ: Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    server= yourcomutername\sqlinstancename
    sql password OR windows authendication!

    παραδειγμα αν πουμε οτι το μηχανημα σου λεγετε sorakpc και εχεις sql express οντος περασμενο και δεν εβαλες κατα την εγκατασταση καποιο κωδικο για το χρηστη SA στον sql
    θα πρεπει να δωσεις τα στοιχεια συνδεσης

    sorakpc\sqlexpress
    aythenidaction=Windows!


     οσο για τα 2 service δεν πειραζει δεν τα θες να τρεξει τον sqlserver αυτο μονο φτανει (service sqlexpress)

    ακομα μπορεις και απο κοσνολα CMD να τρεξεις την εντολη osql -L να δει τα ονοματα των sqlinstances που μπορεις να εχεις προσβαση απο τον υπολογιστη σου (αν παιζεις δικτυακα να πας και στο sql confuguration και να κανει enable το tcp-ip protocol.
    και γι ανα σε προλαβω (πως να το κανω αυτο ή γιατι απο το δικτυο μου δεν μπορω να μπω, εκτος απο το firewall κανε και τα παρακατω!)

    double click and configure it!


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  27-01-2011, 09:42 62713 σε απάντηση της 62630

    Απ: Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    ... μάλλον έχω και κάποιο θέμα συμβατότητας τώρα παίρνω το παρακάτω μήνυμα...


    Cannot connect to pcsora\sqlexpress.

    This version of Microsoft SQL Server Management Studio Express can only be used to connect to SQL Server 2000 and SQL Server 2005 servers. (Microsoft.SqlServer.Express.ConnectionDlg)

    Να θυμήσω οτι χρησιμοποιώ:

    Visual Studio Express 2010

    Ευχαριστώ!

    P.S. σύγνωμη για την αργοπορία αλλα ήμουν εκτός εταιρείας 

  •  27-01-2011, 10:19 62716 σε απάντηση της 62713

    Απ: Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    εχεις μπερδεψει το visual studio με τον sql και μαζι με αυτο λεμε κι εμεις αλλα.

    τι σχεση εχεις ποιο  visual studio εχεις? καμια.
    ποιον sql server εχεις εγκατεστημενο αυτο εχει σημασια! κανε αυτο που λεω παραπανω με την εντολη απο κονσολα cmd και θα δεις ποιον sql και αν εχεις τελικα εγκατεστημενο
    γιατι το κοβω να εχεις sqlexpress 2005 studio managment (καμια σχεση με το visual studio) και προσπαθεις να συνδεθεις σε sql2008express που μπηκε περνοντας το visual studio 2010 μάλλον!
    κι ετσι sql studio παλιο δεν μπορει να συνδεθει σε νεωτερο sql server! δωσε και κανα screenshot απο το pc σου την οθονη τους sqlstudio (οπως εχω παραπανω παραδειγμα) και μια εικονα απο το
    start menu>all programs να φαινεται ο φακελος sql server...... μπας και βγαλουμε ακρη Stick out tongue

    παραδειγμα

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  27-01-2011, 15:52 62718 σε απάντηση της 62716

    Απ: Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    Ακριβώς αυτό έχω όπως το περιγράφεις!!!! (γι αυτο σας είπα για για VS2010 express επειδή δεν εγκατεστησα τίποτα άλλο για sql)

    "...γιατι το κοβω να εχεις sqlexpress 2005 studio managment (καμια σχεση με το visual studio) και προσπαθεις να συνδεθεις σε sql2008express που μπηκε περνοντας το visual studio 2010 "...

    οπότε πλέον τι κάνουμε? 
    Eπειδή δεν υπάρχει budget για αγορές, υπάρχει τίποτα σε free?


  •  27-01-2011, 15:59 62719 σε απάντηση της 62718

    Απ: Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    Γιατι δεν κατεβάζεις το SQL Server 2008 Management Studio Express (free), από εδώ;
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  27-01-2011, 18:05 62720 σε απάντηση της 62719

    Απ: Visual Studio 2010 Express και Database Explorer. Mηδενίζει η βάση (database) μετά απο αλλαγή των πινάκων (tables)

    cap:
    Γιατι δεν κατεβάζεις το SQL Server 2008 Management Studio Express (free), από εδώ;

    +1

    οριστε μια μικρη αναζητηση Google και θα το εβρισκες!Wink



    sorak:
    Ακριβώς αυτό έχω όπως το περιγράφεις!!!! (γι αυτο σας είπα για για VS2010 express επειδή δεν εγκατεστησα τίποτα άλλο για sql)

    "...γιατι το κοβω να εχεις sqlexpress 2005 studio managment (καμια σχεση με το visual studio) και προσπαθεις να συνδεθεις σε sql2008express που μπηκε περνοντας το visual studio 2010 "...

    οπότε πλέον τι κάνουμε? 
    Eπειδή δεν υπάρχει budget για αγορές, υπάρχει τίποτα σε free?


    θα αλαξω το ονομα μου πλεον σε Tiresias Stick out tongue

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems